Kas sa ka teadsid, et meie saunalava all peidab end muinasasula
Jah, kas Sa teadsid, et Karukella puhkemaja asub keset Lüganuse muinasasulat ja maja vundamendiauku kaevates tuli sealt välja hulgaliselt vanu potikilde, mis viitasid sellele, et elu käis siin juba 13. sajandi paiku.
Kui Sind huvitab, mida arheoloogid sellest kõigest arvasid, siis võta kohe paksu vorstiga võileib (noh, et hambad ei põruks) ja säti end mugavasti lugema.
Et siis ühel hallil ajal- Revali ja Dorpati poolt vaadates- 7 mäe ja mere taga asus Äskälä muinaslinnus, kus Purtse jõe kaldal asus kihelkonna kõige suurem küla- Lygenus, mille keskel kõrgel künkal omakorda muistsete eestlaste linnus. Sellele viitavad lisaks paiga kaitseomadustele ka lähedusest leitud savinõukillud ja jõe vastaskaldal olnud suur asulakoht. Stopp! Selle koha peaksid asjapulgad nüüd ajaloo (ja ka Wikipedia) ümber kirjutama. Sest meie krundi leiuga tuli asulakoht ka kiriku poole jõge.
Selge see, et muinasajast fotosid mul pole, kuid siin üks pilt u. 1920.-ndate aastate lõpust. Näha on, et meie Papli tänav oli ametik maantee ja sild viis üle Purtse jõe kiriku juurest, kus nüüd on vaid jalakäijatesild. Püsti on ka esimene Vabadussõja monument (1924). Tänast Lüganuse- Purtse maanteed pole aga olemaski.
2018. varakevadel kaevati meie krundil puhkemaja jaoks vundamnediauku ja kõrval- eelpool mainitud Lüganuse kirikus käisid taastamistööd. Arheoloogid muudkui sõitsid meie krundist mööda kirikusse ja tagasi ning neile jäi silma eriliselt tume ja rammus musta värvi suur mullahunnik, mille traktorist oli välja kaevanud.
Sellist rammusat hunnikut juba tõelised arheoloogid torkimata ei jäta. Ja nii oligi, nad ei pidanud kuigi kaua vaeva nägame, kuid praktiliselt kohe leidsid potikilde ja… muidugi peatasid meie ehitustegevuse. Etteruttavalt võin öelda, et lausa kolmeks kuuks.
Et seda kolme kuud nüüd mitte piinlikult täpselt kirjeldama hakata, siis ütlen, mis kokkuvõttes meie maja alt välja tuli- leiti 8 ahju, mis asetsesid teinetesisest 1,2 m kaugusel. 8-st ahjust 7 olid muinasaegsed ja 1 paepõhjaga keskaegne ahi.
Kokku leiti 34 leidu, paljude savikildude hulgas mõned mündid ja ehted, odaots ja kalaõngekonks. 5 münti, tulekivi ja härjaraud. Palju oli loomaluid. Ühesõnaga on minevikus käinud sel maatükil vilgas muinaselu ja täna- olevikus puhkavad siin külalised.
Kaevamistööde tõttu lükkus puhkemaja ehitus küll 3 kuud edasi, avamine jäi sügisesse, kaotasime esimese magusa suvehooaja, kuid teadmine, et maja all ei ole kalmistut, on omaette väärt teadmine. Elu läheb edasi!
Loe ka varasemat postitust samal teemal. Siin lingil on peidus ka Delfi Forte artikkel kaevamistööde kohta ja pildimaterjal.