(Eesti) Meil on sorteerimisest väga positiivne taipamine!

Tämä teksti on valitettavasti saatavilla vain kielillä: Eesti.

Kanname juba teist aastat uhkusega Green Key ökomärgist ja selle aasta algusest on meie majas võimalik sorteerida prügi viide kategooriasse:

 1. lisaks senisele segaolmeprügile ja
 2. senisele biojäätmele kompostimisele
 3. oleme kogunud kokku nii külaliste poolt jäetud pandipakendi kui ka ilma pandimärgita klaastaara ja viinud ise vastavatesse konteineritesse
 4. nüüdsest on prügimajas ka konteiner paberile ja papile
 5. ning konteiner pakendile ja metallile

Vahetasime ka oma senise 370 liitrise segaolme prügikonteineri väiksema, ehk 240 liitrise vastu ja tellisime kahe teise prügisordi jaoks 140 liitrised konteinerid. Biojäädet aga kompostime aegade algusest.

Kuna me külaliste prügi sisse ei piilu ja enamasti ka ise Karukellas ei viibi, siis me ei osanud arvata, kuidas see senisest laiem sorteerimine mõjutab prügikoguseid.

Kuid kui nüüd ühed märtsikuu nädalavahetuse külalised tõstsid oma broneeringu aprilli, siis mõtlesime juhust kasutada ja maja peal kõik vajalikud timmimised ning remonttööd kliendivaesel ajal ära teha. Peremees võttiski eelmise nädala põhitöölt puhkust, et saaks putitada siit ja sealt ning seeläbi suviseks hooajaks paremini valmis olla. Kolisime siis ennast Karukella ja võtsime ka meie kassi Bella samuti kaasa.

Selle ühe nädala TAIPAMINE oli siis järgmine 85% olmest kadus:

 • Meie senise olmeprügi hulgas oligi suuresti pakend- ligi 85% ulatuses.
 • Meeles tuleb pidada, et biojääde läheb ju ka kompostimisse.
 • Ja paber ning papp ka eraldi.

Küsite, et mis on siis see prügi, mis jääb olmeprügikasti?

 • vahtplastist alused, mis poest näiteks maitserohelisega kaasa tulevad
 • vetsude prügikastide sisu
 • kassi poolt mitte lõpuni söödud kanatükid, mis on kõvaks läinud (kuna me kompostime oma maa peal, siis loomseid jäätmeid me komposti ei lisa)
 • söögijäätmed (neid ka eriti ei teki)

Ja kuna me ka väga vaatame, mis pakendis toitu ostame ning valmistame vaid niipalju, kui ära sööme, siis ausalt, ega sinna segaolmesse eriti midagi ei kuku.

Huvitav on ka prügifirma suhtumine, soovisin tellida pakendikonteineri tühjendamist 1 x nädalas, kuid meie piirkonnas on pakkumisel vaid 1 x kuus. Soovitati suuremat konteinerit selle peale. Paraku on meie prügimajal kindlad mõõdud ja sinna ei mahu 4 x suurem konteiner.

Hetkel jätsin nii, sest tegu on siiski puhkemajaga, kus käib erineva sortieerimisvalmidusega külalisi. Ja eks ajapikku näeb, kui kõik on nii usinad sorteerijad kui meie ja ka poes juba parimate valikute tegijad, siis tuleb meil nõuda küll tihedamat tühendamist.

Soovime rõõmsat avastamist sorteerimisel!