(Eesti) Neli imelist võimalust Karukella ümber kevade avastamiseks!

Tyvärr är denna artikel enbart tillgänglig på Eesti.

Karukella puhkemaja on siitsamast enda ümbruskonnast kokku kogunud 4 vahvat põhjust, kuidas kevadest rohkem osa saada.

1.Tõmba endale eestlaste loodud linnulauluäpp SIUTS, millega on vahva linnulaulu tuvastada nii suurtel kui väikestel. Äpp aitab linnalaulu salvestada, analüüsib seda ning pakub sulle välja vastuseks viis tõenäolist lindu, kes seda häält teha võiksid. Seejärel saad juba viie kahtlusaluse linnu laulu ise kuulata ning oma kõrvaga kindlaks teha, millise linnuga täpselt tegu on. Või välistada linde, kes laulavad.
Näiteks, sel hetkel, kui seda uudisenuppu kirjutan, laulis akna taga rasvatihane kahes erinevas „keeles“.

2.Purtse jõgi, mille kaldal meie puhkemaja asub, jääb esialgu silma eest varju, sest ta asub päris sügaval jõesängis. Nii et kui jõekaldale minna jalutama, siis maja juurest jalutajaid näha ei ole, sest jõesäng on oma 2 m sügav.
Jõekalda on endale koduks valinud ühed veeloomad- te näete mitmeid auke maa sees. Võib ainult ette kujutada, kuidas need maa alt on ühendatud ja kes neis oma poegi kasvatab. Meie ise neid loomi näinud ei ole, aga arvame, et need on kas saarmate või naaritsate kodud. Mahajäetud urud need ei ole aga kindlasti, sest suvel võib urgudest vee poole märgata rohu sisse tallutud radu.
Saarmad ja naaritsad elavad kuival maal, kuid jahti peavad vees. On küll kirjeldatud, et nende jõe- või järvekaldasse ehitatud pesades on väljapääs vee all, kuid ajutisi eluasemeid ja eatuspaiku võivad nad teha puu alla- juurte vahele.

Väike meeleolu videoklipike ka siia lõppu:

3. Võtke oma punt kokku ja minge jalutage avastama kirikuaeda. Lastele on seal tore rääkida, kuidas kirikus ja surnuaias on kohane käituda, lisaks ka näiteks seda, miks ei tohiks surnuaiast midagi kaasa võtta ega ka sealseid metsmarju süüa…

Vahest on veel huvitav teada, et Lüganuse kirik on ehitatud 14. sajandil ja sellest ajast on säilinud kiriku pikihoone. Muinasajal võis kiriku kohal olla muinaslinnus, hiiemägi või kohaliku üliku elupaik. Sellest annavad tunnistust rikkalikud muinasaegsed leiud. Kiriku ja väikese kalmistu vahel on harvaesinev rõngasrist 17. sajandist.
Kiriku taga aias on vana kalmistu, kus vanim hauatähis on 17. sajandist, säilinud on ka 18. sajandist pärit kirikuaia paekivimüür. Kirikuaia lõpus on kaks 18. sajandist pärit ebatraditsioonilise plaanilahendusega sakraalehitist- kabelihooned. Alles on paekivist müüritis.

Neljakandilise põhiplaaniga tagaosast müüriga suletud kabelid moodustasid ühtse ruumiterviku. Kabelite pikka eesruumi viis kaks ust, kust edasi viis 4 ümarkaarset ust võlvitud poolkeldris asuvatesse kabelitesse.
Kirikuaed lõpeb Roodu jõe kokkuvooluga Purtse jõkke- seega asub kirik kahe jõe vahel. Tänu kahe jõe vahel asetsemisele kujutab kõrge lubjapaest maanina konserveerivat toimet- Väljakaevamistel on seeläbi seletatav seletatav koolnute muumiastumine, mida on ette tulnud. Aastal 1897 maeti kirikuaia kabelist 8 seesugust kõdunemata surnukeha, nende hulgas 4 last, kirikuaeda käärkambri akna alla. Sinna kohta püstitati suur vana kivirist.

4. Tehke 2 kilomeetrine jalutusring ümber Lüganuse. Karukella hoovist välja kõndides hakkate tegema muudkui vasakpöördeid, et kenasti meile tagasi saada. Tee kõrvale jääb koolihoovis olev virgestusala, külaplatsil olev lastemänguväljak ning ka Vendi talupood, kust saab suuresti just kohalikku toitu osta- juurviljad, köögiviljad ja nendest tehtud tooted.

Mõnikord ei peagi kuhugi kaugele matkama, et uusi avastusi enda päeva tuua, sellest neljast võimalusest on enam kui küll, et aega mõnusasti veeta, sammud täis saada ja telefoni palju fotosid salvestada.

Kuis meil on neile ka väärti infot pakkuda, kes soovivad lähiümbruses vahvaid aktiivseid tegevusi ette võtta, kuid need juba mõnes järgmises postituses.